0-3 YAŞ

0-3 YAŞ EĞİTİM ve BAKIM PROGRAMI (BEBEKLER SINIFI)Bu programının amacı bebeklere sevgi ve saygı ile yaklaşmak, özgüven duygularını geliştirmektir. Program güven ve sevgi aşılayan, sıcak bir ev atmosferi yaratmak amacıyla hazırlanmıştır.

Bu güvenli çevreyi sağlayabilmek için, temel bakım pratikleri yapılmıştır. Bununla kastedilen her öğretmenin 4 çocuktan oluşan bir grubu olması ve öğretmenin grubundaki her çocuğu yakından tanıması, kişisel ihtiyaçlarını bilmesi, her birinin yemek, uyku, oyun, bez değişimi, ilgi gibi ihtiyaçlarına cevap verebilmesidir.

Aileler ile iletişimi güçlendirmek için, her öğretmen sorumlu olduğu bebeğin bir raporunu hazırlamaktadır. Bu raporun içine bebekle ilgili her türlü bilgi (tuvalet, uyku, yemek, hastalık vb) dahil edilmektedir. Bu günlük raporlar ailelere gönderilmektedir. Eğer aile dilerse bebeğin öğretmeni ile sabah ve akşam üzeri ayrıca görüşebilir.


Her öğretmen, her çocuğun gelişim düzeyine uygun (fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel) eğitim programı hazırlamakla yükümlüdür. Bu program çocuğun gelişimine yardımcı olmak için oldukça faydalıdır.

Bizler çocukların oyun yolu ile öğrenebildiklerini ve oyunun ileri yıllarda öğrenmenin temelini oluşturduğunu düşünüyoruz. Güvenilir ve özgür bir ortamda anne şefkati ve sevgisiyle gelişen bebekler, temiz havada geniş alanlarda hijyenik koşullarda bakılmaktadır.0-3 Yaş Sınıfı Genel Özellikleri:
 

  • Çocukların yemek, uyku ve sağlıklı yaşam gibi tüm temel bakım ihtiyaçlarını sevgi ve şefkatle karşılanır.
  • Huzurlu ve güvenli bir ortamda mutlu zaman geçirmelerini sağlanır.
  • Annelerin emzirme ve oyun saatlerinde zaman geçirecekleri uygun ortamlar yaratılır.
  • MEB’in 0-36 aylık yaş grubu için hazırladığı eğitim programını temel alan aktivite programları uygulanır.
  • Ek gıda alan çocuklar için beslenme programı hazırlanır.
  • Çocukların sadece sınıflarda değil, bahçedeki oyun alanlarında düzenlenen aktivitelere de katılımı sağlanır.
  • Çocukların gelişimleri takip edilerek desteklenir ve aileleri ile periyodik olarak gerekli paylaşımlarda bulunulur.